Zeleni pasulj je pun vitamina i proteina, a savršen je prilog uz šnicle i druge najbolje komade mesa.
Za 6 osoba se uzima 1,5 kg zelena pasulja (boranija puterica).
Vrhovi u mahuna zelenoga pasulja, ponajbolje „šećerca“ se sa oba kraja saseku, na taj način očiste od konaca, preseku na pole, a svaka pola još uzduž jedanput ili dvaput i dobro se operu.
Tada se u šerpenju, koja se pristavi na vatru metne varjača masti; kada se ova zagreje, doda se 5-6 glavica zdravo sitno isecana crna luka i 1 u vrh puna mala kašika sitno isecana zelena peršuna.
Čim ova smesa omekne, sruči se unutra od vode dobro oceđen zeleni pasulj, dobro izmeša, poklopi i ostavi da se pirjani („dinstuje“) dok pasulj ne omekša; a pomalo se doleva čistom vodom ili još bolje goveđom čorbom.
Pošto je upirjanjen, skine se sa ognjišta pa se onda u činiju koja je za to određena, u nekoliko slojeva smešta tako da se svaki sloj prelije malo kiselim skorupom („mileramom“) i vrelom masti, a pospe malo sa jako sitno isecanim belim lukom i malo osoli.
Kada se i poslednji sloj prelije, pospe se ozgo prosejanim mrvicama od zemičaka, poprska sa malo masti, pa onda se metne u peć („rernu“) i ostavi da tamo postoji dok mrvice ne požute, što bude za ¼ časa.
Tada se činija metne u svoj određeni kalup, pa onda na zastrt služavnik i nosi na sto.
Za dodatak se daju pečeni teleći komadići („natur šnicle“).
Opaske:
- Za ovu vrstu uzima se za 6 osoba 1,5 kg zelena pasulja.
- Ko nema udešenu pomenutu činiju, meće pasulj u običnu okruglu podublju činiju ili u kalup od lima („bleha“), koji pre no što će se odneti na sto, treba obaviti koso ispresavijanim ubrusom („salvetom“).
- Pre no što se pasulj smešta u činiju ili kalup, mora se činija, odnosno kalup dobro namazati mašću.
Napomena:
„Šećerac“ zeleni pasulj je ono što sada zovemo boranija žuta široka puterica, za razliku od žute i zelene olovke.
Pogledaj video recept ovde!
Zeleni pasulj u kalupu („modli“)
Course: PrilogCuisine: SrpskaDifficulty: Srednje teško6
osoba15
minutes45
minutesIngredients
1,5 kg zelena pasulja (boranija puterica)
1 varjača masti + 1 dl istopljene vrele masti
3 velike glavice crnog luka
1 u vrh puna mala kašika zelena peršuna
5 čenova belog luka
2 dl milerama
so
mrvice od zemički
Directions
- Vrhovi u mahuna zelenoga pasulja, ponajbolje „šećerca“ se sa oba kraja saseku, na taj način očiste od konaca, preseku na pole, a svaka pola još uzduž jedanput ili dvaput i dobro se operu.
- Tada se u šerpenju, koja se pristavi na vatru metne varjača masti; kada se ova zagreje, doda se zdravo sitno isecan crni luk i sitno isecan zeleni peršun.
- Čim ova smesa omekne, sruči se unutra od vode dobro oceđen zelen pasulj, dobro izmeša, poklopi i ostavi da se pirjani („dinstuje“) dok pasulj ne omekša; a pomalo se doleva čistom vodom ili još bolje goveđom čorbom.
- Pošto je upirjanjen, skine se sa ognjišta pa se onda u činiju koja je za to određena, u nekoliko slojeva smešta tako da se svaki sloj prelije malo kiselim skorupom („mileramom“) i vrelom masti, a pospe malo sa jako sitno isecanim belim lukom i malo osoli.
- Kada se i poslednji sloj prelije, pospe se ozgo prosejanim mrvicama od zemičaka, poprska sa malo masti, pa onda se metne u peć („rernu“) i ostavi da tamo postoji dok mrvice ne požute, što bude za ¼ časa.
- Tada se činija metne u svoj određeni kalup, pa onda na zastrt služavnik i nosi na sto.
- Za dodatak se daju pečeni teleći komadići („natur šnicle“).
Notes
- „Šećerac“ zeleni pasulj je ono što sada zovemo boranija žuta široka puterica, za razliku od žute i zelene olovke.
- Za ovu vrstu uzima se za 6 osoba 1,5 kg zelena pasulja.
- Ko nema udešenu pomenutu činiju, meće pasulj u običnu okruglu podublju činiju ili u kalup od lima („bleha“), koji pre no što će se odneti na sto, treba obaviti koso ispresavijanim ubrusom („salvetom“).
- Pre no što se pasulj smešta u činiju ili kalup, mora se činija, odnosno kalup dobro namazati mašću.
Pogledaj recept za bakinu čorbu od boranije ovde!